Te döntesz: az egészséged, vagy a betegségeid szeretnéd finanszírozni?

Magán egészségbiztosítás - Mikor, miért érdemes kötni?

A magán egészségbiztosítás segítségével elkerülheted a bizonytalanságot és a hosszú várólistákat. Minél előbb érdemes igénybe venni, hogy megelőzhesd a komolyabb betegségeket.

A magánegészségügyi ellátás sokáig a tehetősek privilégiumaként élt a köztudatban, de ez az állítás már sok-sok évvel ezelőtt megdőlt. A magán egészségbiztosítás segítségével - amit nem szabad összekeverni az élet- és betegbiztosítással - ezek a szolgáltatások még könnyebben és még kedvezőbb áron érhetők el! Ebből a cikkből megtudhatod, mi fán terem az egészségbiztosítás ezen formája, és hogy mikor érdemes igénybe venni! 

Miért alakult ki a magánegészségügyi szektor?

A tévhittel ellentétben az állami egészségügy sohasem volt ingyenes. Finanszírozása a jövedelemből levont vagy befizetett társadalombiztosítás összegéből történik. Mára azonban egyértelművé vált, hogy az állami szféra komoly problémákkal küszködik: a legtöbb beteg a rossz higiéniai körülményeket, az orvoshiányt, az ebből fakadó túlterheltséget és a végtelen hosszú várólistákat emeli ki mint legzavaróbb tényezőket. Ezeket a kellemetlenségeket ráadásul sokan hálapénzzel igyekeznek kiküszöbölni, ami se nem hivatalos, se nem legális, mégis szinte “kötelező” költségévé vált az állami ellátásnak.

A rendszerváltás környékén, az állami rendszer hanyatlásával gyakorlatilag egyidőben jelent meg a magánegészségügyi szektor, ahol anyagi ráfordításért cserébe a beteg higgadt, barátságos és modern környezetben gyógyulhat.

A magánegészségügy azonban nem helyettesíti teljes mértékben az államit, sürgősségi ellátásra ugyanis nem alkalmas.

A szakrendelések, képalkotó diagnosztikai eljárások és egynapos sebészeti beavatkozások tekintetében azonban egyre megbízhatóbb megoldásnak bizonyul a “maszek”, legalábbis akkor, ha az adott cég vagy szolgáltató szakmailag is olyan meggyőző tud lenni, mint külcsín és hangulat szempontjából.

Mikor jön jól a magán egészségbiztosítás?

A magyar emberek egyre inkább hajlandók nagyobb összeget ráfordítani az egészségügyi szolgáltatásokra. Mi sem bizonyítja ezt jobban, minthogy a magánegészségügy a felmérések szerint Magyarországon mintegy 300 milliárd forintos iparággá nőtte ki magát.

Ám ha váratlanul kell orvoshoz fordulni, az megterhelheti a pénztárcánkat. Főleg akkor, ha nem várt vizsgálatok egész sorát kell elvégezni.

A magyar egészségügyi kultúrának a legnagyobb problémája a halogatás, aminek jellemzően két oka van:

  1. Az állami ellátásban többféle problémával találkozhatunk, egyrészt rengeteget kell várni, akár egy egész nap elmehet, ha szükség van valamilyen vizsgálatra, a komolyabb labor és diagnosztikai vizsgálatokra, műtétekre pedig több hónapos várakozási idő is lehet. Másrészt nagyon sok intézmény van borzalmas állapotban, a kórházi dolgozók iszonyatosan túl vannak terhelve, így sajnos ritkán találkozhatunk mosolygós, kedves kiszolgáló személyzettel. Az iménti körülmények miatt tehát nem meglepő, hogyha szeretnénk elkerülni az állami intézményeket, így sokszor csak akkor indul el az ember, ha már muszáj, érétkes napokat, heteket, akár hónapokat pazarolva.

  2. Másik lehetőség, hogy magán ellátást veszünk igénybe, ami a legtöbb fent említett problémára megoldást tud nyújtani. Kultúrált körülmények között, kedves személyzettel, időpontra érkezve, szinte pár perc alatt végezhetünk egy vizsgálattal. Cserébe viszont meg is kérik az árát ennek a kényelemnek. Előfordulhat, hogy egy probléma kapcsán szükséges több vizsgálat, teszt, konzultáció szükséges, míg a szakorvosi vizsgálatok átlagosan 20-50e Ft körül mozognak, addig a komolyabb diagnosztikai vizsgálatokért akár 100e Ft körüli összeget, a kisebb műtétekért pedig százezres, akár milliós összeget is elkérnek.

Az egészségbiztosítás mindkét problémát képes megoldani, hiszen a biztosításon keresztül magán intézményekbe mehetsz, viszont a finanszírozáson sem kell aggódnod, hiszen azt a biztosító fogja intézni, neked a helyszínen semmit nem kell fizetned. A díjat a korod, a csomagod és az egészségi állapotod alapján határozza meg a biztosító, ennek díjával előre tudsz tervezni, és számodra kényelmes ütemben, akár havonta is fizetheted.

Mikor érdemes megkötni? 

Az egészségünket illetően jellemzően nem vagyunk előrelátóak, és csak akkor kapunk észbe, ha már nagy a baj. Nem csoda, hogy egy augusztusban készült felmérés szerint 2017-ben az európai országok közül Magyarországon volt a legmagasabb a megelőzhető betegségekből fakadó halálesetek száma!

A magán egészségbiztosítást ezért érdemes akkor megkötni, amikor egészségesek vagyunk - minél hamarabb, annál jobb!

Ez a biztosítási forma ugyanis csak így tud 100%-os megoldást nyújtani a felmerülő problémákra.

A szerződéskötés több különböző módon történhet. Előfordulhat például, hogy a munkáltató automatikusan szerződést köt minden alkalmazottjára. Ebben az esetben neked nem kell külön foglalkozni a biztosítással, ám érdemes utánanézned, mit tartalmaz az adott csomag, nehogy a vizsgálat elvégzése után érjen kellemetlen meglepetés.

Sok fiatal úgy érzi, ráér idős korában odafigyelni az egészségére, ez azonban hibás szemlélet. Váratlan problémák bármilyen korban jelentkezhetnek, így érdemes elgondolkoznodmár egészen attól a pillanattól, hogy rendelkezel saját jövedelemmel! Jó hír továbbá, hogy minél fiatalabb vagy, annál olcsóbb lesz a szolgáltatás havidíja.

Legkésőbb azonban 30 év felett nagyon ajánlott egy kiterjedt csomagra történő szerződéskötés. Ebben az életkorban már szükség van a rendszeres szűrővizsgálatokra, hogy az előbb említett megelőzhető betegségeket valóban meg is előzd. A lényeg, hogy ne várj a tünetek megjelenéséig, biztosítsd be magad mihamarabb!

A legfontosabb szempontok

Amennyiben továbbra sem vagy biztos abban, hogy valóban szükséged van-e magán egészségbiztosításra, érdemes az alábbi szempontokat fontolóra venned.

  • Sosem fogod tudni megmondani előre, hogy mikor fog baj történni veled. Azt legalábbis biztosan nem, hogy egész pontosan mikor lesz szükség orvosi beavatkozásra. Éppen ezért érdemes még akkor magán egészségbiztosítást, amikor egészséges vagy! Egy megfelelően összeállított csomag ráadásul nemcsak a konkrét ellátást, de az egész folyamatot megtervezését is magában foglalja: a biztosító még az időpont-egyeztetést is intézi.

  • A magánegészségügy ma már nem luxus, hanem egy szükséges befektetés a jövőbe. Az állami szektor jelenlegi állapotából adódóan előfordulhat, hogy nem jutsz idejében megfelelő segítséghez, ezekben az esetekben pedig a maszek jelentheti az egyetlen megoldást.

  • A biztosításnak köszönhetően pedig remélhetőleg hamarabb is fordulsz majd szakemberhez, ha nem érzed jól magad, hiszen általános attitűd, hogy “ha már fizetem, igénybe is veszem”.

  • Az ember sokkal szívesebben vesz részt rendszeres szűrővizsgálatokon, ha az nem kellemetlen élmény, és nem kell az időpontra egy örökkévalóságot várni. Amennyiben rendszeresen eljársz ezekre a vizsgálatokra, nagyobb eséllyel szűrik ki a komoly, korai stádiumban még gyógyítható betegségeket.

Így a magán egészségbiztosítás egy hosszabb, minőségibb élet ígéretét is nyújtja.

Ne sajnáld rá a pénzt! Gondolj inkább arra, hogy ez is olyan, mint az internet, a telefonszámla vagy a takarékpénztári befizetés: eleinte furcsa, hogy fizetsz érte, ám egy idő után már önkéntelenül is a szükséges kiadások közé fogod sorolni.

 Kérj segítséget a döntéshez!

A hatalmas üzletággá duzzadt, piaci alapon működő magánegészségügyi rendszer mára mindenki számára elérhető, a sürgősségi ellátáson kívül pedig minden más területen remekül kiegészíti az állami szolgáltatásokat. Abban az esetben, ha szeretnéd te is elérhető áron igénybe venni a magánszektort, mindenképp érdemes magán egészségbiztosítást kötnöd - még jóval azelőtt, hogy megbetegednél! Amennyiben pedig nem vagy biztos abban, hogy melyik biztosítást érdemes választanod, és szeretnél többet megtudni az egészségbiztosítás árakról, keress minket! Mi szívesen segítünk neked kiválasztani a legtesthezállóbb csomagot!

Previous
Previous

Interjú a Biztosító Magazinról: Munkavállalói lojalitás a béren túl - A jövő a gondoskodó vállalatoké!

Next
Next

Fogadalmak helyett tippek a sikeres pénzügyekhez.